Zaparcia - leczenie

Zaparcia są niewątpliwie jednymi z najbardziej uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ból, wzdęcie brzucha oraz towarzyszące nudności są objawami, które zwykle skłaniają nas do zażycia odpowiedniego leku. Na rynku istnieje wiele farmaceutyków, które pomogą nam zwalczyć dyskomfort.

Leki na zaparcia

Leki za zaparcia zasadniczo możemy podzielić na kilka grup. Wyróżniamy preparaty poślizgowe, drażniące,  osmotyczne i  inne. Każda grupa leków wykazuje odmienny mechanizm działania, który daje podobny efekt leczniczy. I tak leki poślizgowe, pokrywają powierzchnię jelita i kału śliską warstwą ułatwiającą przesuwanie się zalegających mas kałowych w dół przewodu pokarmowego. Leki drażniące, takie jak bisacodyl czy znany wszystkim olej rycynowy, działają bezpośrednio na mięśniówkę jelit, wzmagając jej czynność skurczową. Ostatnia grupa leków na zaparcia to leki osmotyczne, które mają zdolność przyciągania wody i rozciągania ścian jelita. Stymulacja jelit pobudza ruchy perystaltyczne i ułatwia efektywne wypróżnienie.

Zioła na zaparcia

Wśród licznych metod leczenia zaparć istotne miejsce ma także ziołolecznictwo. Napary z melisy, mięty pieprzowej oraz senesu wykazują działanie porównywalne do swych chemicznych odpowiedników. Ich przygotowanie nie wymaga wbrew pozorom wiele czasu. Wystarczy zalać saszetkę z ziołami gorącą wodą i wypić po ostudzeniu. Podobnie przygotowywane mogą być ziarna babki płesznika, szerzej znane jako błonnik naturalny. Trzy łyżeczki preparatu wymieszanego w przestudzonej wodzie potrafią skutecznie uzupełnić niedobory błonnika w diecie i przywrócić prawidłową pracę jelit. Osoby preferujące leki w formie tabletek mogą z kolei skorzystać z Triphali, będącej mieszanką ziół wykazujących silne właściwości przeciwzaparciowe. W porównaniu z lekami syntetycznymi preparaty te nie przyzwyczajają jelit do dodatkowej stymulacji i są bezpieczne nawet w trakcie dłuższego stosowania.

Leki na zaparcia - stopka
Zaparcia leczenie - stopka