Sposoby na zaparcia

Zaparcia są powszechnym problemem XXI wieku. Siedzący tryb życia, stale towarzyszący nam stres oraz nieregularnie spożywane posiłki to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do wystąpienia problemów z wypróżnianiem. Ich powszechne występowanie sprawia, że na zaparcia uskarża się nawet co piąty Polak. Jak z nimi walczyć? Metod zapobiegających występowaniu obstrukcji jest wiele. Niewątpliwie najważniejszą jest zmiana nawyków żywieniowych oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, bogate nie tylko w substancje odżywcze i witaminy, ale i błonnik, będący naturalnym sprzymierzeńcem prawidłowych wypróżnień. Białe ryże i makarony z tych samych względów powinny zostać zastąpione brązowymi odpowiednikami i grubymi kaszami.

Nie należy również zapominać o prawidłowym doborze przyjmowanych płynów. Idealna byłaby woda mineralna, choć ta nie ma zbyt wielu miłośników. Osoby cierpiące na zaparcia powinny zatem zastąpić ją świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi oraz herbatami owocowymi.

Domowe sposoby na zaparcia

Szeroki wybór preparatów farmaceutycznych sprawił, że często zapominamy o naturalnych metodach walki z zatwardzeniem. Suszone śliwki to nie jedyny sposób na zaparcia. Podobne właściwości wykazują figi i winogrona, które w czasie utrudnionej ich dostępności mogą swobodnie zostać zastąpione rodzynkami. Jabłka także pomogą uregulować pracę jelit pod warunkiem, że będą spożywane regularnie i koniecznie ze skórką, która zawiera największą zawartość drogocennego błonnika.

Domowymi sposobami na zaparcia są także specjalnie przygotowywane mikstury na bazie wody mineralnej. Zalana szklanką wody łyżeczka siemienia lnianego lub połówka z cytryny po 2-3 godzinach leżakowania stanowi idealny lek ułatwiający wypróżnienie.

sposoby na zaparcia - stopka
domowe sposoby na zaparcia stopka