Zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci zwykle objawiają się utrudnionym oddawaniem stolca, wymagającym silniejszego użycia tłoczni brzusznej do wydalenia zalegających mas kałowych. Stolec przybiera zwykle postać zbitych, spieczonych kulek lub wałeczków, często otoczonych pasmem śluzu, a nawet krwi.

Przyczyn zaparcia u małych dzieci może być wiele. Najczęściej obserwowane są zaparcia czynnościowe polegające na świadomym unikaniu defekacji pomimo zalegających w jelitach mas kałowych. Tego typu zaburzenia obserwowane są zwykle podczas pierwszych dni nauki nocnikowania oraz w sytuacjach dla dziecka stresujących. Maluch w obawie przed bólem lub wyśmianiem wstrzymuje się, prowadząc w konsekwencji do narastania problemu.

Innymi czynnikami przysposabiającymi do występowania zaparć u małych dzieci niewątpliwie są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a także przyjmowanie za małej ilości płynów, brak ruchu oraz ewentualne zaburzenia równowagi flory jelitowej.

Zaparcia u dzieci - dieta

Leczenie zaparć u dzieci zwykle ma charakter przyczynowy. Dla całkowitego wykluczenia problemu wskazane jest ustalenie przyczyny dolegliwości i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. W praktyce leczenie polega na modyfikacji diety małego dziecka. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu ciemnego pieczywa oraz kasz, a także surowych owoców i warzyw zwykle znacząco eliminuje problem z wypróżnieniem. Produkty te obfitują bowiem w błonnik, naturalną substancję mającą zdolność wiązania wody, co pomaga w upłynnianiu stolca i jego następnym wydaleniu.

Istotne jest również samo nawadnianie malucha, który w trakcie interesującej zabawy nie zawsze pamięta o przyjmowaniu płynów. Dobrym nawykiem jest postawienie szklanki z wodą w zasięgu wzroku dziecka i stałe przypominanie o potrzebie picia.

Zaparcia u dzieci - domowe sposoby

Sprawdzonym domowym sposobem walki z zaparciami u dzieci jest polewanie posiłku wysokiej jakości oliwą z oliwek, która oprócz licznych własności zdrowotnych wynikających z wysokiej zawartości kwasów omega-3 nadaje połykanym kęsom poślizg i ułatwia ich wydalanie.

Zaparcia u dzieci - leczenie

Dzieci, które mimo modyfikacji nawyków żywieniowych i zwiększonej aktywności fizycznej nadal cierpią na zaparcia, powinny bezwzględnie zostać zbadane przez pediatrę. Specjalista, w zależności od rozpoznanej przyczyny dolegliwości, zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne bądź psychoterapię, która ostatecznie wyeliminuje problem.

zaparcia u dzieci - stopka
zaparcia u dzieci - footter