Zaparcia u niemowląt

Zaparcia u niemowląt są niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji pediatrycznych. Oddawanie stolca przez maluszka rzadziej niż raz na dobę często uważane jest przez młode mamy za obstrukcję, wymagającą bezwzględnego leczenia. Nie jest to jednak prawda. Zaparcia u niemowląt rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy stolec pojawia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a jego konsystencja jest twarda i zbita. Niepokojące bywa również napinanie się dziecka i towarzyszący defekacji płacz, świadczący o dyskomforcie niemowlaka i występującym problemie oddawania stolca.

Częstotliwość defekacji u dzieci zmienia się wraz z wiekiem i prowadzoną dietą. Dzieci karmione piersią robią kupę nawet do 10 razy na dobę. Stolec jest luźny, często określany mianem jajecznicy. Kolor i konsystencja w dużej mierze zależy jednak od pokarmów spożywanych przez mamę. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym mają kupki bardziej zbite o charakterystycznej papkowatej konsystencji. Występują również rzadziej, tj. 2-3 razy na dobę.

Zaparcia u niemowląt karmionych piersią

Zaparcia u niemowlaka do 6 miesiąca życia najczęściej objawiają się niepokojem i płaczem w trakcie defekacji. Dziecko ma napięty, twardy brzuszek świadczący o wzmożonej pracy tłoczni brzusznej. Najczęstszą przyczyną zaparcia u niemowląt karmionych piersią jest niewłaściwa dieta mamy. Zmiana nawyków żywieniowych zwykle całkowicie eliminuje problem.

Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie

Dzieci, których mamy zdecydowały się na żywienie mlekiem modyfikowanym rzadziej robią kupki i to właśnie w sztucznym pokarmie upatruje się źródła zaparć u niemowląt. Jeżeli jednak dziecko prawidłowo przybiera na wadze, ma apetyt i nie ma dolegliwości podczas oddawania stolca podejrzenia te są nieuzasadnione. Obstrukcja w tym przypadku najczęściej związana jest z nieprawidłowym przygotowywaniem mleka lub źle dobraną mieszanką mleczną.

Co na zaparcia u niemowląt?

Zaparcia u niemowlaka są niewątpliwie dolegliwością stresującą zarówno samego maluszka, jak i jego rodziców. Konieczne jest zatem jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, które uzależnione jest od sposobu żywienia dziecka.

Skutecznym sposobem na zaparcia u niemowląt karmionych mlekiem mamy jest wprowadzenie do jej diety produktów bogatych w błonnik, tj. ciemnego pieczywa i gruboziarnistych kasz. Młoda mama powinna zrezygnować przy tym z produktów zapierających takich jak: ryż, gotowana marchew czy czekolada. Wskazane jest również przyjmowanie dużej ilości płynów, obejmujących co najmniej 1,5 litra wody mineralnej.

Najlepszym sposobem na zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie jest ponowne zapoznanie się z instrukcją przygotowywania mleka zamieszczoną na opakowaniu produktu lub zmiana mleka modyfikowanego na inne, odpowiednie do wieku dziecka.

Zaparcia u niemowląt - stopka
Zaparcia u niemowląt - footter